Моє село Червоний Маяк
Село Червоний Маяк розташоване на березі Каховського водосховища на відстані 25 км від районного центру і 40 км до ближньої залізної дороги, периметр села складає 12,1 км, а площа населеного пункту – 183,7 га.
А з цього місця і бере початок наше квітуче село Червоний Маяк.
Назва цього села виникла на початку 1921 року, коли радянська влада організувала на базі Бізюкового монастиря радгосп. Радгоспу явно бракувало кадрів. Радянська влада у 1932 році об»єднала жителів з поселень Куцої Балки, Крупиці, Рогул,закріпивши і назву села Червоний Маяк.
Проте історія села має давнє коріння.
Тут виявлено неолітичний могильник, кургани поховання, гото – скіфське городище 1 – 4 століття. Недалеко городища знаходився некрополь, де було 136 могил, переважно готських. На території земель Червоного Маяка із сторони Республіканця були розташовані поселення Довгі могили. Перша письмова згадка про поселення відноситься до 1781 року. Саме тоді було засновано Григорієво – Бізюків монастир архімандритом Феодосієм Масловим, який був родом із м. Глухова. Свою назву монастир отримав від вірменського просвітителя великомученика Григорія. Назва Бізюків перейшла зі Смоленщини від монастиря, який був на той час ліквідований.
Григорієво – Бізюків монастир став першим чоловічим монастирем в Херсонській губернії. Настоятелем новоствореного монастиря був призначений архімандрит Бізюківського (Смоленського) монастиря о.Іосиф. Монастир отримав значну фінансову підтримку і почав активно будуватись. Процвітало монастирське господарство – землеробство, тваринництво, бджільництво, садівництво, виноградарство. Монастир мав багату богословську бібліотеку, володів цінними старожитностями, наприклад,багато оздоблені Євангіліє 1637, 1657, 1689 років видання, царські грамоти Хрестовоздвиженському монастирю 1655, 1705, 1733 років,старовинний дзвін, вагою більше ста пудів, який був привезений смоленським купцем Петром Уткіним зі старого Бізюкового монастиря.
А з 1960 року наше село почало розвиватися: побудовано 532 одно – і двоквартирних будинків, 130 сімей побудували власні житлові будинки. Прокладено водогін,побудовано АТС, магазини, дитячий садок на сто місць.
Тут працює дружній колектив вихователів. А ось ця дитяча площадка була зроблена руками батьків та вихователів.
А у 1972 році побудували велику і простору школу, яка дала дорогу в життя не одному поколінню випускників.
Не кожне село може похвалитися такою кількістю учбових закладів. А Червоний Маяк їх має все таки побільше. У 1982 році було побудоване нове приміщення для Бериславського професійного аграрного ліцею.
Тут працює міцний і дружній колектив спеціалістів. Вони вчать дітей набувати знання у таких професіях, як механізатор, бджоляр, бухгалтер, виноградар. Ліцей має спеціальну техніку: трактора, комбайни, плуги, сівалки, культиватори, а також земельну ділянку площею 183,0 га, де майбутні спеціалісти вчаться освоювати на ділі кожний свою професію.
Але основне багатство нашого села – це наші люди, наша громада. Кількість мешканців села Червоний Маяк складає 1749 громадян.
На території села Червоний Маяк знаходиться пам’ятник «Братська могила воїнів Радянської Армії», який зареєстрований на державному обліку та включений №179 у «Реєстрі памяток історії та культури Херсонської області».